marelyc91 marelyc91
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $29.88. How much would it cost if u were to buy 6 bags?

Respuesta :

jimbobtoe jimbobtoe
  • 13-10-2020

Answer:

44.82

Step-by-step explanation:

29.88 divided by 4 is 7.47 times 6 is 44.82

Answer Link
mohammadkilani966
mohammadkilani966 mohammadkilani966
  • 13-10-2020

Answer:

44.82$

Step-by-step explanation:

4:29.88

6:x

4x=179.28

x=44.82$

Answer Link

Otras preguntas

body of water encircled by land
What is the name for the subatomic particle that has no charge?
What is the solution for x in the equation (-4(x+1)+7x=8)?
Which term describes a physical activity that includes both cardio and strength-training exercises
Name three oceans bordering Canada.
A student writes the sum of 7 times a Numbers n plus 5 to describe the expression 7(n+5). Explain te error
the measure of an obtuse angle is greater than 0 and less than 90 degrees 90 degrees greater than 90 and less than 180 degrees
To convert 50 hectares to acres, divide 50 by 4.05 × 10-1TrueFalse
What schools,parents and young people/learners can do to prevent alcohol and drug abuse amongst youth.
which it is the message that leaves the book The Chronicles of Narnia The Magician's Nephew