fremck7527 fremck7527
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells ice cream with assorted toppings. They charge $3.00 for an ice cream, plus 50 cents per ounce of toppings.

If Elena’s ice cream cost $3.50 more than Jada’s ice cream, how much more did Elena’s toppings weigh?

Respuesta :

taralinskipper2
taralinskipper2 taralinskipper2
  • 13-10-2020

Answer:

1 ounce of toppings

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What major conclusions did Alexis de Tocqueville reach about the United States and its citizens when he visited the country in the 1830s?
if you were a Carthaginian citizen in 218 b.c. you might have seen
what are the 3 parts of the brain and what is their job
In his experiment on spontaneous generation, Louis Pasteur changed only one thing between his experimental groups: whether or not the neck of the flask was brok
What is the biggest province in Canada ?
Which of the following characterize the historical move toward urbanization? I. Increase in pollution II. Increase in frequency of natural disasters III. Inc
find four more words with the root -fama-
Which of the following should you use in order to balance a written chemical equation? subscripts superscripts coefficients a and c
what happens to a zygote after it forms and begins to develop
i need help.ASAP.thanks