rhsg7wugwyehehhehe rhsg7wugwyehehhehe
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

A cabinetmaker buys 3.5 liters of oak varnish. The varnish costs $4.95 per liter. How much does 3 liters of varnish cost?

Respuesta :

iivory
iivory iivory
  • 13-10-2020

Answer:

I believe the answer is $14.85

Step-by-step explanation:

This is because 3x4.95 is 14.85.

Answer Link
billgkgk
billgkgk billgkgk
  • 13-10-2020

Answer: $14.85

Step-by-step explanation:

Multiply the unit cost but the number of units.

$4.95×3= $14.85

Answer Link

Otras preguntas

how to send message to someone in brainly​
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
1)questionthe rate of piece of gift paper is Rs. 0.40 per paper. how many pieces of paper can we purchase for Rs. 78.402)questionA shopkeeper sold a toy for Rs.
a rope of length 2/5 m is cut into 4 equal cords. What is the length of the cord?
Angle addition and angle bisectors In the figure below, mLJKM = 90°, mLNKM = 23°, and KN bisects LLKM. Find mLJKL.
The greenhouse effect and global warming; how are humans making this effect stronger? How do we use photosynthesis to counteract this effect?
24. At what type of plate boundary interaction is new land formed when magma pushes up from the mantle and cools? Odivergent boundary transform boundary O conve
7 – 2 • 5 + 9 • 3 Question 1 options: 24 –30 102 18
A Streetcar Named Desire thesis essay
Match the input and outputs for the relation equation image indicator The task is to match the lettered items with the correct numbered items. Appearing below i