zhairz223 zhairz223
  • 12-10-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sam bought a soft drink for four dollars and six candy bars. He spent a total of twenty-two
dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

urbabyxoxo
urbabyxoxo urbabyxoxo
  • 12-10-2020
22 minus 4 is 18

18 divided by 6 is 3

each candy bar sam bought was $3
Answer Link

Otras preguntas

When you quote, paraphrase, or summarize a source, you _____. A. do not have to provide documentation. B. must provide documentation. C. must provide documentat
Name one thing you do well and describe it in detail. write one paragraph (5 sentences) Brainliest!
Which of the following sentence fragments needs a verb to make it a complete sentence?
reciprocate 17/19 with explanation ​
how to get charmander in pokemon brilliant diamond
Which statements are always true for a rectangle? The diagonals are congruent. All sides are congruent. The diagonals of a rectangle are perpendicular to each
Which characteristics best describe Aaron Douglass's painting, Song of the Towers?
in the third sentence of the fourth paragraph the author mentions the number of swimmers treated by the Spanish Red Cross primarily to
Use the diagram to find the value of "y" so that △AOC ≅ △ZFD by HL.
What fractions above are equivalent? ( fractions on picture )