fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

Choose the equation that represents the line passing through the point (-2,-3) with a slope of -6 Awnsers are A) y=-6x-15 B) y=-6x-20 C) y=-6x+15 D) y=-6x+20
A bicycle store costs $2,400 per month to operate. The store pays an average of $60 per bike. The average selling price of each bicycle is $120. How many bicycl
What is process addiction
How did texas come to be dominated by american settlers?
(15 POINTS) A card is drawn from a deck of 52. What is the probability of drawing either a diamond or a seven? A) 6/13 B) 17/52 C) 19/52 D) 4/13
A car travels 354 miles on 11 gallons of gasoline. The best estimate of the car’s miles per gallon is:
How might you become proficient in the historical thinking skill of Chronological Reasoning?
True or False? The point-slope form of a line is y + y1 = m(x + x1), where m is the slope and (x1, y1) is a point on the line. It's false right?
Simplify the rational expression state any excluded values
Which muscle tissue is used for voluntary movement and bears striations?