Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

During his tennis career in singles play, John won 3 fewer tournament A titles than tournament B titles, and 2 more tournament C titles than tournament B titles
Complete the second sentence so that it has similar meaning to the first sentence. Do not change the word given. :)She promised to look into my case personally.
What factors slow down economic development of US?
differentiate between plant cell and animal cell prokaryotic cell eukaryotic cell
how many whole ones equal 40 tenths
eric has been donating books he no longer needs to his local library. after 3 months of donating, he had 157 books left in his room. after 8 months of donating,
It solves the systems of equations.To find the method indicated like:1. Determinants2. Equalization3. Reduction4. Substitutionplease...:)
Fitness can be achieved only through ?
The height of a door is 210 cm. Darren is 5/6 of the height of the door. What is Darren’s height?
simplify the equation simplify x^5/8/x^1/6