estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

3 please it would really help (4 would give u brainliest)
What images and figures of speech might have helped Edward's listeners to feel the peril of their sinful condition?
why is it important to keep a microscope at least 10 cm from the edge of thr table?
what does e as a limit mean in algebra 2
Is boron nitride a compound element or mixture?
What is the vertical line at the end of a measure called? Meter line Bar line Dynamic line Score line
The density of a mystery solid is 1.00 g/cm3. will this float or sink in pure water?
Negative free cash flow does not automatically signal poor performance. a. True b. False
What is the greatest common factor of 24,60
what is 86.8954776543 rounded to the nearest millionth/ show work