weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Define schema & Instance...don't spam..​
What lesson should we learn from the life of our brave warriors? Write in nine points in the light of their contribution to nation, nationality and sovereignty.
PLEASE ANSWER ASAP!!!!!!!
If f(x) = x2 - 4x + 3, and the domain is (-2,0, 1}, what is the range?
could anyone help me with this asap ? 1. According to "The Mayan Codices" and "Mundo Maya Timeline," what was occurring in Mayan history nearest to the time the
Fins the missing fraction 5/2-??=1/3
A building is 6m high, and it is 80m from a converging camera lens. If the camera forms an image which is 6 mm high, (a) What is the magnification? (b) How far
write a paragraph in the title Importance of social rules?​
How I can answer this question, NO LINKS, If you answer correctly I will give u brainliest!
define double fertilisation in breif with example ??​