mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

The AIDA approach includes? 1) Attention 2) Interest 3) Desire and action 4) All of the above
How do disciplines in the field of social sciences generally identify how people can be understood?
What factors help predict why the populations of some countries grow faster than others?
Una partícula se mueve con una velocidad constante de 679km/hr. Calcular en metros el espacio recorrido en 1/6 hora
A barometric loop is ____ above the highest piping A. 33.9 degrees B. 39.3 degrees C. 11.5 degrees D. 43.3 degrees
If a researcher is recording instances of humor during a television show, that researcher is conducting
Find the value of x.
the table shows the food and drinks Tabitha brought for herself and 4 friends are a party. how much did tabitha spend for each person?
In the article the besst of Loch Ness which is tje following wtaments best expresses a central idea of the article
why is sun rays harmful​