andrewbarth8 andrewbarth8
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Three ice cream cones cost $8.25 at this rate how much do two ice cream cones cost

Respuesta :

taaaaan taaaaan
  • 01-10-2020

Answer:

2 ice cream cones cost $5.5

Step-by-step explanation:

3x = 8.25

x = 2.75

2x = 5.5

Answer Link
ShaliaMckay18
ShaliaMckay18 ShaliaMckay18
  • 01-10-2020

Answer:

$5.50

Step-by-step explanation:

To get the answer you will divide 8.25 by 3 to get the cost of 1 cone and the multiply that by 2

Answer Link

Otras preguntas

what is the fraction and decimal if 3/10?
the sales tax for a certain state can ne found ny multiplying the purchase price by 1/20 what is the sales.tax on an item that is 25.60 express your answer as a
How can you use models to find factor
Carbohydrates give us energy. How does protein benefit us?
Jenny can type 1,200 words in just 15 minutes. How many words can she type in one hour?
factor the expression y2+6y-16
What Is 9/25 as a decimal and as a percentage
Trace the flow of energy through a typical food chain (describing "what eats what"), including the original source of that energy and its ultimate form after us
The alloy stainless steel is used instead of pure iron for the ball of the pen. Give two reasons why.
Which two entrepreneurs believed they were examples of social Darwinism at work?