Leaizjiahm Leaizjiahm
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

If pears cost $1.95 per pound. How much would 2 pounds cost?

Respuesta :

egerle egerle
  • 01-10-2020

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

1.95*2

Answer Link
egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 01-10-2020

Answer: $3.90

Step-by-step explanation: We know that pears cost $1.95 per pound. We want to find how much the pears will cost if you buy 2 pounds worth of them.

Simply multiply the price per pound by 2.

$1.95 x 2 pounds = $3.90 total for 2 pounds of pears.

Answer Link

Otras preguntas

how to divide 83.7 by 0.03
what was justinians code
excel recognizes the following as text: 401ax21, 921-231, 619 321, 883xty. (points : 2) true false
(5 × 10^5) × (6 × 10^-4) in a simplified expression
references are typically included on a résumé. true or false.
Write a polynomial function of minimum degree in standard form with real coefficients whose zeros include those listed. i and -i
what is holistic health care
what is the term for the process of gathering information through images taken at a distance?
What's red and bad for your teeth?
What happens when a joint swells up?