mchu8834
mchu8834 mchu8834
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

At Grocery Mart, strawberries cost $2.98 for 2 lb. What is the unit rate

Respuesta :

IDUNNOIGLOL
IDUNNOIGLOL IDUNNOIGLOL
  • 01-10-2020

Answer: the unit rate is 1.49/1

or $1.49 per pound.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help please. I will mark you as brainliest !! How are words, sentences, paragraphs, and essays related in the production of good writing?
Estimate: 98.4 ÷ 8.8
Why did Queen Victoria have to accept democratic and economic reforms?
i take out the belt for u my I0ved 1.no h0.mõ if u a man. . .​
I need help for this answer that I am stuck on
Which of the angles below are vertical angles?
individuals who reflect the makeup of a group in a deomcracy
Simplify the expression: 3g - g + 69
Planet x has a mass of 4x1022 kg and a radius of 6x105 m What lise the grav ritational field strength in the surface of planet XX​
What the correct answer