prettypotatohead123
prettypotatohead123 prettypotatohead123
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Bethany sells roses and petunias. The expression 3r + 2.5p gives the cost (in dollars) of r roses and p petunias.

What is the cost of 7 roses and 8 petunias?

Respuesta :

nodadbigpp
nodadbigpp nodadbigpp
  • 15-09-2020
each rose is $3
7 roses so 7 x 3 = $21
each petunia is $2.50
8 petunias so 8 x 2.5 = $20
$21 + $20 = $41

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Andrea Spent a total of $.43.87 on now clothes at a department store bought one pair of Sandals for $8. One T-shirt for 9.49 and two Jeans The tax on the pur
solve this to get brainiest ​
Solve: 101x-99y=103 -99x+101y=-97
Make a title for this short paragraph and write a statement that is your opinion about the paragraph.
Sue is touring San Francisco with her family. They want to visit the Golden Gate Bridge, Alcatraz, and Chinatown before their dinner reservations at 7:30 P.M. T
What other properties of a kite am I missing?
draw a smiling face if you consider it as aeustress and sad face if it cause distress 1. choosing a gift for a friend
state first plane of sky​
Shelly uses Fac3book to interact with friends and family online. When is she most likely to express a positive mood on social media? a. Sundays b. Wednesdays
What is the process of writing a number as a product of several factors