jackieec4614 jackieec4614
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

This summer, Silvia has been selling lemonade for $9 per cup. If Silvia has sold 19 cups so far, how much money has she made?

Respuesta :

adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-09-2020

Answer:

$171

Step-by-step explanation:

Price of lemonade = $9 per cup

Quantity sold = 19 cups of lemonade

Revenue = price of the product × quantity of the product sold

Silvia's total revenue = price × Quantity

= $9 × 19 cups

= $171

Silvia has made a total of $171 from selling 19 cups of lemonade at $9 each

Answer Link

Otras preguntas

3 tons of dirt cost $360.00. What is the price per pound
Find length JM in the image attached.
Question 7(Multiple Choice Worth 4 points) (08.05 MC) What is the pH of a solution with a 3.8 × 10−4 M hydronium ion concentration? 3.4 3.8 11 12
what is the difference between rutherford's model of the atom and bohr's model of the atom
A light bulb operates at a voltage of 110 volts and consumes 50 watts of power. How much current flows through the light bulb?
the single mot significant and lasting predictor of how a person will vote is
What is the scale factor ? And given that QY’ = 4.125 what is QY?
Geometry question please help due tomorrow
What were the goals of the women’s movement?
Steps of the DNA ladder are made up of six chemicals. O True O False