jeffries1982 jeffries1982
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada


A box of 15 cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?
Stuck?

Respuesta :

CalvinLeeVail
CalvinLeeVail CalvinLeeVail
  • 15-09-2020
The cost for 1 cookie is $0.6
Solution :
Cost of 15 cookies = $9
Cost of 1 cookie = 9/15
= 0.6
Hence The cost for 1 cookie is $0.6
Answer Link

Otras preguntas

Help! Please! Find the length of the midsegment. 44 22 13 15
Which expression completes the factored form of this quadratic expression? x2 + 4x – 5 (x-1) (x+1) (x+4) (x-4) (x+3)
Potassium has a mass number of 40 and an atomic number of 19. how many protons does it have?
Which statement is false? A. Use critical thinking skills to break down and analyze media messages. B. Media literacy is the ability to read the words in commer
Steve manages people who take various raw and premade assemblies and puts them together in a unique product that is sold to retail stores Steve is involved in
One month juan rented 6 movies and 5 video games for a total of $44 . the next month he rented 2 movies and 3 video games for a total of $22 . find the rental c
The liver can be found in which one of the nine regions of the abdomen
What happened at the Sand Creek Massacre?
BRANLIEST ANSWER- Use the parabola tool to graph the quadratic function f(x)= -(x - 3)(x + 1)what would be the roots/vertexs or points/yaxis x axis? (there are
Groups help connect us to the larger society. true false