millydiaz34md millydiaz34md
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose tortilla Chips cost 25.5 cents per ounce. What would a bag of chips cost if it contained 23oz?

Respuesta :

charmainelei charmainelei
  • 15-09-2020

Answer:

586.5 cents

Step-by-step explanation:

if one ounce costs 25.5 cents and the bag contains 23 oz, you multiple 25.5 by 23 to get 586.5

Answer Link

Otras preguntas

4, 4, 5, 5, 5, 6, 8, 9, 12, 12, 14, 15, 16, 16 4,4,5,5,5,6,8,9,12,12,14,15,16,16 min: q1: med: q3: max:
According to the u. s. geological survey data from 1950 to 2015, total water use in the united states has:.
True or false. Coal is not a mineral because it is made from fossilized plants. ANSWER FOR BRAINLIEST AND MANY POINTS
What number goes in the box? 326 - = 116 A 210 B 211 C 209 D 442
What is the role of science and technology for the betterment of human living?
How much more acidic is a solution with a pH of 4.5 than a solution with a pH of than 5.5? 6.5?
Question 10 of 15 If the period of a wave increases, its frequency must blank
A marble is thrown horizontally with a speed of 15 m/s
Solve the inequality and graph its solution [tex]j/4\ \textless \ -18[/tex]
PLEASE HELP MEEEE!!!! 10 POINTS + BRAINLYEST!!!!!! NO LINKS PLEASE!!!!! From a Christian perspective, the beauty of chemical elements reflects all but which of