avenus16447
avenus16447 avenus16447
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

a store is selling 10 apples for 5.99 what is a cost of one apple?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 15-09-2020

Answer:

~$0.60

Step-by-step explanation:

Divide 10 with 5.99:

5.99/10 = 0.599

Round to the nearest hundredths.

0.599 rounded to the nearest hundredths = ~0.60

~$0.60 is the cost of one apple.

Answer Link

Otras preguntas

5. Reread paragraphs 7-10 of the text. Do you agree or disagree with the author that “There is something deeply rooted in the human soul" that compels people to
Find the surface area of the figure. 8 ft 19 ft 14 ft 12.1 ft 5 ft
Select the correct answer. Jimmy's cedar trunk is in the shape of a rectangular prism and has a volume of a cubic yard. How many cubic blocks with a side length
Why did European settlers prefer Africans to work on their land? A. They were stronger than Native Americans. B. They had more immunity to Old World diseases. C
The following is a list of various costs of producing T-shirts. Classify each cost as either a variable, fixed, or mixed cost for units produced and sold. a. In
Do anyone answer this question​
From which of these religions did Taoism draw ideologies and traditions? A. shamanism B. Buddhism C. Hinduism D. Confucianism
is being poor a choice?
explain the importance of financial accounts to the owners and creditors​
what part of computer holds all crucial parts of the computer?​