sarahraaish
sarahraaish sarahraaish
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

an 8 oz box of cocoa puffs costs $1.59 and a 2-pound box costs $6.79. which box is a better buy

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-09-2020

Answer: 8 oz..

1 pound= 16oz if 8oz=1.59 so add it up 4 times 8+8+8+8= 32 which = 2 pounds total 8=1.59 8+8= 1.59x2=3.18 8+8+8=1.59x3=4.77 8+8+8+8/ 1.59x4= 6.36 so all of them eights will = up to 2 pounds and 8 is obviously less

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the area in square inches of an ordinary piece of copier paper?
What does and does not constitute free speech as protected by the First Amendment? Provide at least three pieces of evidence from Supreme Court rulings to suppo
Please do 3 & 4 and show work
What two tissues are found within the vein that makes up the vascular system of the plant?
you a Miguel Cervantes de Navas y Colon, captain in the Royal Spanish Army in Seville in the year 1842. Outside your barracks window is a stack of cannonballs,
Show work and explain with formulas.20. Find the first term in a geometric progression whose common ratio is 3 and whose 5th term is 324.21. Which term is 1/64
How do you day Don't Go (informal) A. No vaya. B. No vayas. C. No vas. D. No va.
If 1 3 of a mile of state highway litter is removed equally by 4 volunteers, what fraction of a mile will each volunteer clean? A) 1 8 B) 1 12 C) 1 18 D)
I NEED SOME HELP!!!​
Which refusal and avoidance actions are appropriate for someone who intends to remain abstinent? Check all that apply. After talking about their decision to rem