cdizzle1942 cdizzle1942
  • 14-09-2020
  • Mathematics
contestada

You have $3.55 and would like to buy some coffee. If a pound costs $8, how many ounces can you buy?

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 18-09-2020

Answer:

7.1 ounces

Step-by-step explanation:

In order to find the answer, you have to consider that there are 16 ounces in a pound and with this information, you can use a rule of three to find the answer:

16 ounces→ $8

        x      ← $3.55

x=(3.55*16)/8=7.1 ounces

According to this, the answer is that if a pound cost $8, you can buy 7.1 ounces with $3.55.

Answer Link

Otras preguntas

Serological testing is based on the fact that: Select one: a. All bacteria have the same antigens. b. Antibodies react specifically with an antigen. c. The h
The Sistine Chapel in Vatican City was painted in the early 1500s by
Why is it important for a person to be unique?
How did northerners feact to the fugitive slave law
How are spring and neap tides different from regular tides? Check all that apply. They occur twice a day. They are caused by wind. They occur twice a month. Th
What are three common types of federal taxes?
Polk’s MAIN objective as President was related to the concept of “___ ___.” Manifest Destiny Popular Sovereignty States’ Rights Dark Horse
kepler devised three laws to explain the. in the universe​
What happens as a result of ion flow at a presynaptic terminal?
Please answer asap! None of the old dreams had been abandoned. The Republic of the Animals which Major had foretold, when the green fields of England should be