mohammadw2525 mohammadw2525
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?

Respuesta :

demonblueberry demonblueberry
  • 14-09-2020

Answer:0.47 cents per cup

Step-by-step explanation:

Since they’re are 32 cups in 2 gallons, we can divide $15.04 by 32 and get the answer

Answer Link

Otras preguntas

what are the factor pairs of 38
|-6|+|3| I really don't get it do I simply find the sum our is it something different plz explain
What is the velocity of an object that has a mass of 2.5 kilogram and a momentum of 1,000 kg·m/sec?
Which religion has a cultural landmark the dome of the rock
What is the meaning of the root word caust
A rectangular bedroom floor has an area of 100 square feet and a length of 10 feet. What is the perimeter of the floor?
why did europeans feel superior to islam
Add and simplify 9/16 + 1/2= ?
Dirk Nowitzki of the Dallas mavericks scored 44 points in a recent basketball game. He scored no 3-point shots, but made a number of 2-point field goals and 1-p
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6