baddiex06
baddiex06 baddiex06
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school cafeteria spent $2,700 for ingredients necessary to prepare 450 meals. What is the rate spent per meal?

Respuesta :

anymorales anymorales
  • 11-09-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

If we divide the amount they spend by the amount of meals they make, we get 6. So this means that they spend $6 per meal.

Answer Link

Otras preguntas

What type of lipid is estrogen? steroid phospholipid triglyceride wax
Which of these was a consequence of the Civil War? (5 points) A) General William Tecumseh Sherman's March to the Sea destroyed Southern transportation lines
1/5 can paint covers 1 wall how many with walls with 2 cans​
Mom might figure out that we got into the cookie jar because of the crumbs on the floor and the counter, so we had better clean _____________up. them it thei
What was an immediate outcome of the fall of the Soviet Union? A. The Cold War ended. B. A new Cold War began between Russia and the United States. C. The So
Ella ______________ enferma.
Please select the word from the list that best fits the definition Carlos no puede comer.
Does anyone know how he answer to number 5 and 6?
What is the y-intercept of the equation of the line that is perpendicular to the line y = 3/5 x + 10 and passes through the point (15, –5)? The equation of the
Please help ASAP! Show work Algebra 2