EsiabaEnnin
EsiabaEnnin EsiabaEnnin
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought 30 pounds of apples for $10. Use the ratio table to find the cost of buying 6 pounds of apples.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-09-2020

Answer:

6 : 2

Step-by-step explanation:

30 : 10

( 30 divided by 5 equals 6)

( 10 divided by 5 equals 2)

ratio is:

6 : 2

pls mark brainlest ;)

Hopefully this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

Jodi is cutting out pieces of paper that measure 8 1/2 inches by 11 inches from a larger sheet of paper that has an area of 1000 square inches
If f(x) = x2 + 2x + 3, what is the average rate of change of f(x) over the interval [-4, 6]? A. 51 B. 40 C. 31 D. 20 E. 4
What is the best synonym for ignominy?
Match the civilization with its famous structure(s): 1. Egypt Taj Mahal 2. India Great Wall 3. Roman Pyramids 4. Greeks Colosseum 5. Chinese
Which item(s) contribute(s) to bad breath? bacteria in the mouth strong-smelling foods such as onions or garlic throat, mouth, or nasal infection
“E. coli can be considered a manufacturing unit in the field of genetic engineering.” Explain this statement. Select one of the options below as your answer:
(2x-1)(x+2y-3)= Mohon dijawab
What is 0.85% written as a decimal?
Dr. Klein frequentely uses the ___in her clinical practice to generate personality profiles on 16 dimensions of personality, especially when she is counseling m
Which type of organization should martin and his group use for their informational speech? a. spatial b. topical c. problem-solution d. sequential