emilyrachels emilyrachels
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 64-fluid-ounce carton of fruit punch costs $1.28. What is the price per cup?

Respuesta :

ryleighschool2006
ryleighschool2006 ryleighschool2006
  • 11-09-2020

Answer:

16 cents a cup

Step-by-step explanation:

64 divided by 8=8

1.28 divided by 8=0.16

Answer Link

Otras preguntas

10u + 7 = 8 ( 2u - 4 ) - 9
what are three ways water erodes the surface of earth
36 is _______% less than 60?
What were the 4 major truths Jefferson presented in the declaration of independence?
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
Why did Henry Clay group his resolutions in pairs in the Compromise of 1850?
Your model locomotive is 18 inches long. It is an exact model of a locomotive that is 72 feet long. A window on the locomotive is how many times wider than a wi
3 ( 4d + 1 ) - 9d = 6 - 2d
36 is _______% less than 60?