Caperslee8 Caperslee8
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

The store sells 4 ears of sweet corn for $1 how much will nine ears cost

Respuesta :

marielaortiz420
marielaortiz420 marielaortiz420
  • 11-09-2020

Answer:

$2.25

Step-by-step explanation:

8=1$

each one is 25¢

Answer Link
noitan03
noitan03 noitan03
  • 11-09-2020

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

if 4 ears of corn equals one dollar then that means 1 ear of corn equals 25 cents. so you can multiply 0.25 ×9 to find that that equals 1.25

Answer Link

Otras preguntas

simplify 3.4n+9.6-2.1n
Rhodium is in period 5 of the periodic table. What does this tell you about this element (It’s number 4 in the picture)
Assume that the reserve requirement is 25 percent. If the Federal Reserve buys $2,500 worth of bonds, the largest possible increase in the money supply is $ . I
ill give brainiest - please help ASAP with WORK FOR IT please and thank you!! :)2 pagesss
15 Points, please give full equation on how you answer.
5. DQ 5 Which of the following is NOT a class of clastic rock? A.fossil B.conglomerate C.sandstone D.shale
When Tomas gave his speech, the heating system was not working correctly. Knowing that his audience felt hot and cranky, Tomas began his speech by saying, "I kn
Need help again please
Nuclear power provides France with __________ of its energy. A. one-quarter B. one-half C. two-thirds D. three-quarters
helppppppppppppppppppppp