rano1 rano1
  • 13-09-2016
  • Mathematics
contestada

6 pens cost 2.40 what is the cost of 9

Respuesta :

sorangel
sorangel sorangel
  • 13-09-2016
9 pens would cost you $3.6 because if you divide $2.40 by 6 you get 0.4.

0.4 is the cost per pen.

Multiply 9 by 0.4 and you get $3.6.
Answer Link
aryanaj85
aryanaj85 aryanaj85
  • 13-09-2016
The cost of 9 pens would be $3.60.


to get that answer first you see how much 1 pen is, so you divide $2.40 by 6 gives you .40 cents. So you multiply .40 by 9 and you get= $3.60
Answer Link

Otras preguntas

The communist nation that sent over 200,000 troops to help North Korea during the Korean War was A;Cuba B;east germany C: the Soviet Union D; China
Who was the only philosopher to not agree that power belonged to the people?
Discuss the role of the medical professional in beginning an exercise program.
The sum of 18 and a number
10. The word Various MOST NEARLY means: A. tells a story based on facts B. is defined as an oral or written detail of an event or situation. An example of an ac
A florist prepares a solution of nitrogen-phosphorus fertilizer by dissolving 5.66 g of NH4NO3 and 4.42 g of (NH4)3PO4 in enough water to make 17.0 L solution.
What mass of aluminum has a total nuclear charge of 2.9 c?
Solve for b: r = (2x + b)/ a
why slavery in the territories was a divisive issue between North and South and how Congress tried to settle the issue in 1850.
Which molecules require active transport to enter or exit the cell?