gbitner1092 gbitner1092
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada


Ricky made
$600 in two
weeks. Find the
unit rate

Respuesta :

aokeefe2
aokeefe2 aokeefe2
  • 04-09-2020

Answer:

$300

Step-by-step explanation:

if you deviled $600 by 2 weeks it = $300 a week.

Answer Link
dspader
dspader dspader
  • 04-09-2020

Answer:

$42.86 per day

Step-by-step explanation:

Because 2 weeks is equivalent to 14 days, we divide 600 by 14

600/14=42.86

Answer Link

Otras preguntas

5X(squared) - 4X = 6 Solve for X
2x/x2-25=10/x2-25 - 4/x+5
What is the tone of this poem? & what types of figurative language is used? CHAPTER HEADING For we have thought the longer thoughts And gone the shorter wa
I have settled in Mexico to help convert the Native Americans to Catholicism. Which of the following best describes me? Spanish missionary French fur trader Spa
The ratio of boys to girls on a school trip was 5:7 there were 56 girls how many boys were on the school trip
Which activity is an example of poor personal hygiene
which ratio is equivalent to 5:4 ?
TRUE or FALSE 1. Drinking too much milk is a cause of childhood obesity. 2. One pound of body fat represents about 1500 stored calories. 3. High-density lipopro
on a number line, what is the distance between -17 and 9 ? show your work a -26 b -8 c 8 d 26
who postulated the “nature versus nurture” hypothesis?