eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Help guys please this is due in an hour.
i need help with this please
Find the solution to the system. Write your solution as an ordered pair (x,y) with no spaces, no solution, or infinitely many. 2x+6y=56 and 4x+12y=24 *
Please help ? 11= 2α +6-1
Electrostatic force and Charge 1 are directly proportional. Which answer choice below best describes the meaning of this relaitonship? Question 1 options: If ch
algebra 1 pls help :)
what role does Rastafarianism play in the development of reggae?
2x+10= 5x-17 hurry is for a test
How did Anza negotiate with the Comanche? He took control of the terms and forced them to meet in Santa Fe. b. He let them set the terms, but changed them after