gabyyy9551 gabyyy9551
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

decide which of the two given
prices is the better deal and explain why. You can buy shampoo in a 6-ounce bottle for $3.99 or in a
14-ounce bottle for $9.49.

Respuesta :

patelaryan040704 patelaryan040704
  • 04-09-2020

Answer:

14 ounce bottle

Step-by-step explanation:

I just got the answer right :)

Answer Link

Otras preguntas

how do you write 2,049,000 in expanded form
a giraffe can run 32 miles per hour. what is this speed in feet per second
What ratios are equivalent to 9:2
True or False.. Habitat destruction is a disadvantage of geothermal energy.
How to translate equation into a sentence. 7(p+23)=102
9.14 to the nearest tenth
Manuela planted 5 patches of beans Each patch had 8 rows of 27 beans plants. How many bean plants are in each patch? How many bean plants did Manuela plant in a
drew's weekly allowance is $8. His friend jan's weekly allowance is $10. Drew spends $3 a week and jan spends $4 a week. WRITE TWO EXPRESSIONS TO SHOW HOW MUCH
Which word in the sentence is an indirect object?Choose all answers that are correct.Give Ben and his cousins a snack before bedtime.  A.cousins  B.snack  C.Ben
The value of 7 in 67908 is blank times the value of 7 in 74702