diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Eric and his work crew have 50 trees to plant. In 8 hours today, they planted 40 trees. If they work at the same rate tomorrow, how long will it take to finish
Baroreceptors are a type of __________ that monitors __________.
A coastline is a stretch of land along a lake.True or False?
Which three factors determine the formality of a discussion? A.opinion, audience, and time B.topic, audience, and purpose C.facts, purpose, and location D.topic
To win a primary election, a congressional candidate generally shapes campaign messages to please ____________.
What is one disadvantage and one advantage of asexual reproduction compared with sexual reproduction?
For lunch,Dawn chose green salad,fruit salad,and minestrone soup.her luch is rich in which nutrient
Michael sold his house for $548,900, which was 160% of the amount he paid for it. Calculate the amount he paid for the property.
why did thomas jefferson believe that the united states needed to acquire the louisiana territory?
What is the graph of f(x)=-(x+3)(x+1)