rano1
rano1
12-09-2016
Mathematics
contestada
6 pens is $2.40 what is the cost of one
Respuesta :
devyanipatel92
devyanipatel92
12-09-2016
division so divide 2.40 ÷ 6
Answer Link
gzelle
gzelle
12-09-2016
you divide 2.40 by 6 , which gives you 2.40/6= 0.4 so each pen cost $0.4
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 36+ )
Otras preguntas
Which of the following resulted from the signing of the North American Free Trade Agreement (NAFTA)? A. a decrease in the United States' trade deficit B. an
write a conjecture that describes the pattern in each sentence -5, 10, -20, 40, -80
A mountain climber ascends a mountain to its peak. The peak is 12,470 ft above sea level. The climber then descends 80 ft to meet a fellow climber. Find the cli
Solve the system by elimination. -2x+2y+3z=0 -2x-y+z=-3 2x+3y+3z=5
Angelo just doesn’t want to go to school. How might a tutor help him? a. Tutors can pick you up if you need a ride to school c. Tutors are allowed to sit in cl
Use each number line to show a different way to count from $580 to$994
6. In which of the following sentences do the subject and verb agree? A. The paintings on display at the art museum is priceless. B. The paintings on display at
The point (1,2) is on a line with a slope of -3. The coordinates of another nearby point on the line are _____. Write your answer using parentheses, no spaces,
1. A pair of supplementary angles is shown. One angle measures 10x and the other angle measures 70 degrees. What is the value of x? A) 10° B) 11° C) 20° D) 21°
Cats are the most domesticated animals in the world True, or False?