keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

i will mark brainliest- answer quick please (slope intercept form)
Convert .5km to inches
How do global and regional issues and events change international relationships? What types of conflict between nations and peoples might result in an internati
PLEASE HELP I MARK BRAINLIEST.....
Read these lines from Fredrick Douglass's speech "What to The Slave Is the Fourth of July?" I hear the mournful wail of millions, whose chains, heavy and grievo
A number 1-30 is randomly selected, followed by a letter from the word TARGET. What is the probability of choosing a perfect square then the letter T?
What is the coronavirus???
How do Earth’s four spheres make a system?
Why was Alexander the Great successful in growing the Greek empire? A. He was part of a religious organization. B. He was a supporter of foreign emperors.
A 2.22 kg mass on a frictionless surface is connected to a wall by a spring of constant 500 N/m. The mass is pulled 10 cm to the right, then released at t = 0.