pdiddy22 pdiddy22
  • 12-09-2016
  • Mathematics
contestada

12 pounds of apples cost 6 dollars how much is 3 pounds

Respuesta :

cassthatsme cassthatsme
  • 12-09-2016
3 pounds is $2.50 dollars
Answer Link
RubyX RubyX
  • 12-09-2016
Because 12 pounds of apples cost 6 dollars, each pound of apple are 50 cents. So, 50 centsx3 pounds is $1.50
Answer Link

Otras preguntas

Write me a funny joke, make it pretty entertaining and long, original please.
How can I make this sentence 3rd person In this essay I talked about JonBenét and how she could have been murdered and who murdered her.
How do you think this Eskimo nebula could affect Earth and the organisms that live on our planet?
80 POINTS!!Discussion Question(s):Read the following blog by Andy Cleff by going here: https://www.andycleff.com/2020/06/stop-giving-answers-ask-powerful-questi
How many grams are there in 3.3 x 1023 molecules of N2I6?
ABC Manufacturing Company is located in Hiroshima, Japan. Being prone to earthquakes, the company decided to implement a backup of their data on a Singapore ser
Cindy is baking a 2-layer cake. The top layer has a diameter of 8 inches and the bottom layer has a diameter of 10 inches. What is the difference in area betwee
Do you believe that we are changed by the people who come into our lives (good or bad)? In what ways do the people we allow in our lives change us? Do we always
he is going ___ in the hot air ballon​
If x varies inversely as t, and x = 8 when t = 6, find t when x = 12- =