ezj3asi2e4 ezj3asi2e4
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

Tyra buys 14 gallons of gas for $35. How could she figure out how much 1 gallon of gas cost

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 11-09-2020

Answer:

The cost of 1 gallon is $2.5

Step-by-step explanation:

Given

Cost of 14 gallons = $35

Required

Determine the cost of 1 gallon

From the given parameters, we have:

[tex]14\ gallons = \$35[/tex]

Divide both sides by 14

[tex]\frac{14\ gallons}{14} = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \frac{\$35}{14}[/tex]

[tex]1\ gallon = \$2.5[/tex]

Hence,

The cost of 1 gallon is $2.5

Answer Link

Otras preguntas

1.Which is not an example of the measure of the frequency of a wave? A. 4 waves per second B. 5 hertz C. 2 cycles per second D. 0.10 s per wave 2.Which best
Eleven members of the Middle School Math Club each paid the same amount for a guest speaker to talk about problem solving at their math club meeting. They paid
how my orange frogs change because of the red fly
32% of 35 pages please help
7 over 20 as a decimal
What is the purpose of using a pedigree?
The Home Insurance Building was the first steel skyscraper true or false/
How many days is it from 10/27/14 to 2/29/16
We can determine the __________ of a wave when given the frequency and the wavelength. (2 points) A) amplitude B) velocity C) equilibrium D) crest
If white light falls on a piece of white paper in a dark room, the paper appears white to the eye. This is because the paper reflects all the colors of light th