chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is an example of structural protein in plants? A.) Chitin B.) Lignin C.) Keratin
which of the following is not a coincidence little body fat a. increase cholesterolb. organ failurec. deathd. altered hormones
There are approximately 3.3 million deaths per year in country A. Express this quantity as deaths per minute.
Which BEST describes both Bismarck and Cavour? A. reckless B. idealistic C. democratic D. Machiavellian
A parking lot paved with asphalt is abandoned. Describe the parking lot 5 years after its abandonment. A. the asphalt remains intact but is buried under dirt
What other issues did cartoonists like Joseph Keppler portray through their illustrations?
define risky behavior of peer pressure
Why has the Huang He (Yellow River) been called China's Sorrow?
Explain the relationship between climatology and satellite images
Michelle went to Spain for 22 days in June. What fraction of the month of June did Michelle spend in Spain