Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

is it possible that the philippines can solely rely from geothermal energy? state your opinion why or why not?​
(4x8) + 6 Easy points ✨✨✨
confused plz help me <3
Bill was severely injured by an uninsured driver. Bill did not purchase uninsured motorists coverage, and the other driver, although held liable, could not pay
Where did the transcontinental start and finish? What were the names of the 2 companies that worked to complete it, where did each start from and where do they
On January 1, 2021, JPS Industries borrowed $300,000 from Austin Bank by issuing a three-year, floating rate note based on LIBOR, with interest payable semi-ann
Someone help pls :((
HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEWEE
Please help me with this question 11
ill give u the crown thingy pls help