Venturan0129 Venturan0129
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

If 6 oz cost $2.10 and 8 oz cost $2.80 and 16 oz cost $5.60. How much would 20 oz cost

Respuesta :

valerieulbrich
valerieulbrich valerieulbrich
  • 14-08-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

Since each of them are 35 cents per ounce

20 x 0.35 = 7

Answer Link

Otras preguntas

Which factor contributed to more settlers arriving in west texas brainly.
What type of bond involves the unequal sharing of electrons.
The ancient Egyptians believed that the world consisted of the land, sky, and underworld. They saw that nature had cycles. The Nile flooded every year. Plants g
I need help solving using the pythagorean theorem.​
7 times the sum of a number n, and 4
I need help with this
Explain how the covenant between the Israelites and God was broken and what actions were taken to rebuild this covenant?
What point appears to be the solution to the system of equations shown in the graph?
Awnser with ur Name and grade and ill giv 5 stars, feeling nice 2day
Two cars approach each other. How does the speed of one car relative to the other com- pare with speed of each car relative to the ground ground?