ricciofinn7
ricciofinn7 ricciofinn7
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-pack of greeting cards costs $7.40. What is the unit price?pls answer fast

Respuesta :

jzonfleek016
jzonfleek016 jzonfleek016
  • 11-08-2020

Answer:

The unit price of the problem is that one pack of greeting cards costs $1.85

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate, you have to divide the price by the quantity of the product. So, we will divide 7.40 by 4 so we can see the price of one pack.

7.40 ÷ 4 = 1.85

So, one pack of greeting cards costs $1.85 which is also our unit price.

Answer Link

Otras preguntas

How is it possible for an object to have an increasing speed but a decreasing acceleration?
which is larger 1.8-inch or 1.44-inch?
7.4 multiply by what is equal to = 24
what defines the mass number of an isotope
what role has industrialization played in population growth
repetimos la __ para aprenderla
Which of the following statements best explains the religions practiced by the settlers of New France and New England?
estimate then find the product of 4 times 979
monkey chunks cereal is normally $3.25 per box but today it's on sale for 25% off. What is the new price? Round to the nearest penny?a. $3.50b. $2.44c. $0.81d.
Can someone help ASAP please? X