Seudónimo Seudónimo
  • 04-07-2020
  • Mathematics
contestada

help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :( ill give brainly :D

help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ill give brainly D class=

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 04-07-2020

Answer:

Loose sweets are of better value

Step-by-step explanation:

Packed

120 g = £1.49

price per gram = £1.49/120= £0.0124

Loose

100 g = £0.89

price per gram= 0.89/100= £0.0089

Comparing prices per gram, we can see loose sweets cost less (0.0089<0.0124), so is better value

Answer Link

Otras preguntas

What process causes the banks of the Dead Sea to look the way they do?
what may the world of work be like in 20 years
Change this active sentence to passive voice
When O'Keeffe's eyesight deteriorated she began sculpting in clay and "saw" with her hands instead of her eyes. True Or False​
Write a formal letter to the Principal of your school requesting him to Increase the number of P.E lessons in your timetable and give him logical reasons as to
1. By 1885, which two countries were rivals in East Africa?
What is the echoing Green? Be sure to explain what the echoing Green actually is, not what takes place there. Support your answer with evidence from the poem.
function or not a function
How do I solved this?
12 x [3+2] dived by 2- 10