XxGxlaxyxX XxGxlaxyxX
  • 01-07-2020
  • Mathematics
contestada

7th grade math I need help with this

7th grade math I need help with this class=

Respuesta :

brb0702
brb0702 brb0702
  • 01-07-2020

Answer:

each bag of candy is $6.00

Step-by-step explanation:

1 bag would cost $6.00

1×$6.00=$6.00

6 bags × $6.00 = $36.00

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-07-2020

Answer:

the constant of proportionally is 6

the prices of 6 bags of candy is 36

Step-by-step explanation:

to find the constant u divide 6 by 1 to find how they multiplying it by

the prices for six bags is 36 bc u can do 6 times 6 or look at the graph and see that it lands on 36

hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

3 3/5 + 6 3/10 please
True or false paleontologists classify organisms based on their similarities and when they lived
A city’s population, P, is modeled by the function P(x) = 78,500( 1.02 )x where x represents the number of years after the year 2000. The population of the city
Let f(x)=81+3e−0.7x . What is the value of f(3) ? Round the answer to the nearest hundredth. Enter your answer in the box.
5/8 +3/10=? in simplest form
Help me find the angle
Which type of display allows you to easily find the mode of the data. Explain plz!!!
what is 13/20 as a percent
A work of art that uses a tragic roman tale to arouse feelings of patriotism, self-sacrifice, and civic virtues in its viewers is
I need this solved step by step