imittybitty92
imittybitty92 imittybitty92
  • 14-06-2020
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $110 on 1.7 pounds of coffee. she wants to know how much each pound costs. how would she find out how much each pound costs? write equation and explain how you got that answer.​

Respuesta :

juliyk20030pbz9vk
juliyk20030pbz9vk juliyk20030pbz9vk
  • 14-06-2020

$64.71 rounded, explanation attached

Ver imagen juliyk20030pbz9vk
Answer Link

Otras preguntas

What does ¿La Navidad es el 25 de noviembre? mean and how would you reply?
is the square root of 130 a rational or irrational number
an item was selling for $72 is reduced to $60 find the precent decrease in price round your answer to the nearest tenth
The Pet Palace is replacing its dog training arena with a new arena with dimensions thatare twice as large ? Old arena 10ft in ht base 15ft.New arena 20ft in ht
What is the answer to: x + y = 4 Y= x+4 Using elimination
solve "P x 87 + 67 x 87 + (33 - P) x 87 = ?"
what is the multiplicative inverse of -0.4
how do I solve p-2 over 3 = 5 over 8?
Math Time!:Mr.Ordonez gives his math students 34 quizzes during 17 weeks of school.If he gave the same number of quizzes each week,how many quizzes does Mr.Oedo
4 hundreths equals how many thousandths?