imanylambro imanylambro
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost 12 cents each and grapefruits (grapefruit) cost 23 cents each. If I buy three times more bananas than grapefruit, the total cost would be $2.95. (ie p the number of grapefruit and b the number of bananas)
Find the number of grapefruits and bananas.

Respuesta :

hello9532
hello9532 hello9532
  • 12-06-2020

Answer:

there is 81/291 grapefruit

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3. Yesterday was _ (hot) day of the year. ​
WILL GIVE BRAINLIEST FOR QUICK ANSWERS!! I RATE WELL FOR GOOD ANSWERS!!
Danni a mixes red and yellow paint to get orange paint. In the previous mix there were 400ml of red paint. She decreases the amount of red paint in the ratio 7
WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWERED FAST!!!
how to find density of mixture ​
4 important details that establish john lewis character/morals
305/100 into decimals
different between management and leadership in business study​
Tulips can be reproduced asexually from bulbs or be grown from seeds, though starting from seed takes 7 to 10 years to cultivate a mature plant and bulbs. How d
A sample of a radioactive isotope had an initial mass of 110 mg in the year 1990 and decays exponentially over time. A measurement in the year 1993 found that t