lynn2fauna
lynn2fauna lynn2fauna
  • 12-06-2020
  • Mathematics
contestada

A cow paid $160 for 12 bales of hay and his friend paid $300
for 18 bales of hay. How much would 22 bales cost?

Respuesta :

evanc7515
evanc7515 evanc7515
  • 12-06-2020

Answer:

$406.67

Step-by-step explanation:

Notice how the price increased $160 from 12 bales to 18 bales, the difference between these is 6. From 18 to 22 is 4. Dividing 160 by 6:

$16.67

And multiplying that by 4 gives us:

$106.67

So, 22 bales would cost $406.67

Answer Link

Otras preguntas

N the professional theatre, how are custom made beards, moustaches and wigs typically made? a. each of these effects is typically painted on the actor's face o
Sense and Sensibility Jane Austen Based on what we learn about Colonel Brandon from what he reveals in his conversation with Elinor, he has probably _____. fa
By observing sunspots, galileo concluded that the sun _____.
Why is it importsnt that lymph vessels are spread throughout the body
how do you make a mix number out of 81 divided by 10?
If you only work .2 of a 6 day work week, how many days and hours would that be.
In the story of the cyclops, Polyphemus is A) the antagonist B) the protagonist C) a symbol D) ironic
list innovations in farming methods in the 1830
Why did many people think that the building of the transcontinental railroad was a federal government project
Tim mows neighborhood lawns for extra money. Suppose that he would be willing to mow one lawn for ​$14​, a second lawn for ​$17​, and a third lawn for ​$2