cruz8373738
cruz8373738 cruz8373738
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND

HELP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND class=

Respuesta :

clover824nr
clover824nr clover824nr
  • 11-06-2020

Answer:

6.75

Step-by-step explanation:

divide 4.50 by 40 to find the cost per pencil

4.50 ÷ 40 = .1125

each pencil costs .1125 or 11.25 cents, keep the cost per pencil as .1125

then multiply .1125 by 60. because each pencil costs

.1125 and there are 60 pencils the answer is 6.75

Answer Link

Otras preguntas

Acme Inc. spent $870 less on postage than on supplies. The ratio of postage costs to supply costs was 2 to 5. How much did Acme spend on postage? Solve this pro
Solve by elimination:4x+7y =8-8x -14y= 5
in che anno e nato Cristoforo Colombo
Does a scalene always have to have unequal sides?
What is social Darwinism and how was it tied to imperialism?
eight Bluefin tuna comprise 5% of the total tuna catch. How many tuna were caught in total?
how many variables should you have in a control experiment?
What is 3y = 15x - 12 in y = mx + b form ?
What are Radio Waves?
The width of a computer monitor is 30 cm. If the perimeter is 144 cm, what is the area of the computer monitor?