thequeen0706 thequeen0706
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Mike wants to buy a 20 oz bottle of water for $4.00.
Mary isn't as thirsty and only wants an 8 ounce bottle of water for $1.75.

Mike says "its cheaper PER OUNCE to buy the 20 oz bottle of water." Mary disagrees.

Who is correct and why?

Respuesta :

wuwendy
wuwendy wuwendy
  • 11-06-2020

Answer: Mary is cheaper than mike

Step-by-step explanation:

Hopes this Helps

Answer Link

Otras preguntas

what problems do you think Hudson will face on entering the European market? Make a list of your ideas?
Will give brainliest Select the best answer. What country is the potato originally from? Group of answer choices Costa Rica Panamá Ecuador Perú
Using the segment addition postulate, find the value of x. JK = 3x - 4 KL = 5x + 6 JL = 9x - 8
What is the sum? EDGUNITY
Did you know the world's smallest reptile was first reported in 2021.
Rewrite in simplest terms: -3(s – 10) + 7(-2s – 1)
Please help I’m timed thank you!!!
An airplane crashes at 40 degrees north and 60 degrees east. What letter would you travel to hunt and survivor ?
Advertisements that appeal to your emotions can help you control impulse buying True or False
[tex]\sqrt{x-1} +\sqrt{x+2} = \sqrt{2x-3}[/tex] x=?