ShaniquaManhertz20 ShaniquaManhertz20
  • 11-06-2020
  • Mathematics
contestada

Walter pays $2.53 to ship a package that weighs 5.5 ounces. Which is the cost to ship 1 ounce?

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 11-06-2020

__________________________________

Solution,

Cost of 5.5 ounces =$ 2.53

Cost of 1 ounce= 2.53/5.5

=$0.46

So the answer is $ 0.46

Hope it helps

Good luck on your assignment

_________________________________

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE 100 POINTS Imagine researchers wanted to test different brands of sunscreen on pigs. Which of the comparisons would have the greatest effect on our
which best describes the sequence of the elements in period 5 of the periodic table?
Find the area of each figure. If necessary, use 3.14 for and round to the nearest hundred.
After you set a goal or purpose for your Web site, what is the next step to designing your​ pages​?
Industrial revolution cause and effect multiple choice questions
Consider the function. F(x, y) = 9x2y3 (a) find 3 f(x, y) dx
Lucia has 48 markers and 64 stickers that she wants to give as favors for a party. She wants to put an equal number of markers and an equal number of stickers i
PLEASE HURRY!!!!Read through the following description of what a huipil is and what it represents. Finally, answer the questions in complete sentences in Spanis
What is the mass of 22.4 L of Cl2 at STP? (5 points) a 35.45 grams b 70.9 grams c 22.4 grams d 28.01 grams
Sarah was solving an equation for her Algebra class. She wrote down the equation she got on a piece of paper after completing step 2. -3m = 2m + 20 Which equati