waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

Unit rate for 240 kilometers and 2.5 hours show your work
Divide. – 5.4 ÷ 0.9 = a. –6.0 b. –0.6 c. 0.6 d. 6.0
OF what kind of organic compound are oils, waxes, and fats an example?
Add. –4.75 + 2.19 a. –6.94 b. –2.56 c. 2.56 d. 6.94
ian has 12.2 ounces of ketchup he uses 1/20 of the ketchup every time he has buafflo burger how many ounces of ketchup are left after ian has eaten 4 burgers
Hammurabi's Code brought a sense of fairness to his people and established order in society. a. True b. False
Identify the helping verb in the following sentence. I will work late tomorrow. A. Will B. Tomorrow C. Late D. Work
Which one of the following words has the suffix -ing added correctly? a. Stoping b. Talking c. Hopeing d. Findding
Identify the sentence with all words spelled correctly. a. Silvio and​ Lena's marrage ceremony took place on the beach. b. Javier had to renew his​ driver's lic
Which of the following is NOT a function of proteins? A. store and transmit genetic information B. help to fight disease C. control the rate of reactions D.