Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

How do I work out the problem 19 divided by 5728
What type of simple machine is a saw?
Factor completely, the expression: 2x^3-2x^2-12x show work please.
Laura cuts 64 inches of ribbon into two parts and give her mom one part. Laura's part is 28 inches long. Her mom cuts her ribbon into 6 equal pieces. How long i
How do you find perimeter
ions containing oxygen are colourless, is this true?
SOLVING SYSTEMS OF EQUASIONS BY ELIMINATION. -4x-2y=-12 4x+8y=-24
Find the values of k that make [tex]2x^{2}+kx+7[/tex] factorable.
is freshwater drum a consumer
Suggest the best imperial unit to measure: 1. The distance from London to New York 2. The amount of water in a jug 3. The weight of a pencil 4. The height of a