gabegowingowin gabegowingowin
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

Which unit price is the highest?
turnips for $1.51 per pound
peppers for $1.62 per pound
carrots for $1.26 per pound
O celery for $1.48 per pound

Respuesta :

ceebegg21
ceebegg21 ceebegg21
  • 01-06-2020

Answer: peppers

Step-by-step explanation:

Peppers cost the greatest amount per pound

$1.62 (peppers) > $1.51 (turnips) > $1.48 (celery) > $1.26 (carrots)

Answer Link
123aaliyah
123aaliyah 123aaliyah
  • 09-09-2020

Answer:

pepper for 1.62 per pound

Answer Link

Otras preguntas

How are snow and rain formation similar? How are they different?
Iron metal is added to an aqueous solution of copper nitrate to create solid copper metal and iron nitrate in solution. The equation is below. Use this equation
An equivalent fraction for 2/3 is _____. please help me with this answer.
Max bought CDs online. He paid $157.20 for 15 CDs, including the $12 shipping and handling fee. If each of the 15 CDs was the same price, what was the cost of 1
Viết chương trình quản lý sinh viên bằng danh sách liên kết đơn. Thông tin sinh viên gỗm: MaSV, TenSV, DiemTB. Thực hiện các yêu cầu sau: 1. Nhập vào n sinh viê
where in the play (Othello) could a person have stepped in/ done something different and changed the outcome of the play?
Complete this sentence with the correct conditional verb: When I have a Saturday off from work, I _____ to the beach. had gone go will go would go
Does anyone know this? pls helppp
Approximate √12 to the nearest tenth.
helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp