avery2724cc
avery2724cc avery2724cc
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

Randy bought 5 candy bars for $6.00. What is the cost per candy bar?
A. $0.83
B. $7.20
C. $1.14
D. $1.20​

Respuesta :

asenanyildiz asenanyildiz
  • 15-05-2020

Answer:

The answer is D: $1.20.

Step-by-step explanation:

1. The overall cost is $6

2. There are 5 candy bars

3. Assuming of the bars cost the same, we can find out the cost per bar

4. To do that, we take our overall cost $6, and we divide it by 5

5. 6/5=1.20 which is why the answer is D: $1.20

Answer Link
America2044
America2044 America2044
  • 15-05-2020

Answer:

D.$1.20

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this math question
Ribosomes are the site where— are produced. Amino acids are coded for by triplet bases in RNA called—.
Why are the creation stories important for catholics
The number of eggs Mia can sell varies directly with the number of chickens she owns. The more hens she owns, the more eggs she can sell. If she has 38 eggs eac
With an 18% discount, Joah was able to save $13.23 when buying a coat. What was THE original price?
PARALLEL PERPENDICULAR OR NEITHER OR SAME LINE
Can some one give me ideas for an outline for: (FRIENDSHIP) the steps are: Introduction Body Paragraph Supporting Evidence Details Supporting Evidence Details
What is one specific similarity in the state administration of two American states?
What is the setting of imbolo Mbue's novel Behold the Dreamers? A. Central Africa during a years-long drought B. A large wheat farm in Oklahoma C. Cameroon duri
What are Americans’ values reflected in sports?