lizdalia1616 lizdalia1616
  • 13-05-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose that 16 inches of wire costs 96 cents at the same rate how much in cents will 13 inches of wire cost

Respuesta :

dramaprincess891
dramaprincess891 dramaprincess891
  • 13-05-2020

Answer:

78 cents

Step-by-step explanation:

96/16 = 6/1

6/1 is the unit rate so you input 13 into the bottom and multiply

13×6=78

Answer Link

Otras preguntas

What is the source of nearly all of the energy for producers and consumers? A) oxygen B) plants C) sunlight D) water
¿Cuáles son los géneros literarious?
Which of the following lines from King's letter is meant to be interpreted literally? There comes a time when the cup of endurance runs over We have gone thro
Write and balance the equation for the complete combustion of acetylene, C2H2. You do not need to include any phase symbols or energy changes.
Is it always, sometimes, or never true that a linear equation has exactly one y-intercept?
Which level of classification includes the most species? kingdom domain genus class
a dragon traveled at a rate of 35 miles per hour for 2.5 hours .what distance did the dragonfly travel?
Factor the expression. x squared-25
I'm trying to get a six pack and build more muscle at my core as well as getting my forearms bigger. I'm 15 and 6ft and weigh approximately 170pounds, I have on
When water droplets in a cloud combine, become too heavy, and fall to the ground as snow, sleet or hail, we are experincing what?